Svátek má: Soběslav

Zprávy

Velikost textu:

Raketový útok zasáhl velké americké letiště v severovýchodní Sýrii

Raketový útok zasáhl velké americké letiště v severovýchodní Sýrii

23.listopadu zasáhl raketový útok  velké letiště koalice vedené Spojenými státy, které se nachází poblíž města Kharab Al-Jir v severovýchodní provincii al-Hasaka, informovala Syrská arabská tisková agentura.

Ilustrační foto
25. listopadu 2021 - 06:20

Státní agentura SANA uvedla, že pět raket zasáhlo vojenské letiště. Útok si nevyžádal žádné oběti. Po útoku byly nad letištěm a blízkými oblastmi spatřeny americké stíhačky a vrtulníky.

Koalice vedená USA založila letiště Kharab Al-Jir v roce 2016. Mezi lety 2019 a 2020 bylo letiště zásadně rozšířeno.

Letiště má sedm helipadů a 1350 metrů dlouhou dráhu, která je připravena umožnit start a přistání dopravních letadel C-130 Hercules s poměrně těžkým nákladem. Obvykle jsou na letišti rozmístěny dva pomocné vrtulníky UH-60 Black Hawk a dva útočné vrtulníky AH-64 Apache.Koalice vedená Spojenými státy a její hlavní zástupce v severovýchodní Sýrii, Syrské demokratické síly, se zatím k údajnému útoku nevyjádřily.

Série útoků se letos zaměřila na americké vojenské základny v Sýrii. Nejnovější útok zasáhl posádku al-Tanf v jihovýchodní části země. Írán a jeho pobočky v Iráku a Sýrii byly oficiálně i neoficiálně obviňovány z mnoha z těchto útoků.

(rp,prvnizpravy.cz,southfront,foto:arch.)