Svátek má: Soběslav

Zprávy

Velikost textu:

Pentagon posiluje americkou vojenskou přítomnost v Jordánsku

Pentagon posiluje americkou vojenskou přítomnost v Jordánsku

Podle pozorování arabských vojenských analytiků americké ministerstvo obrany v poslední době zintenzivnilo využívání jordánského území a infrastrukturních míst pro vojenské účely.

Ilustrační foto
23. listopadu 2021 - 10:30

Zároveň se Kongres USA rozhodl vyčlenit další finanční prostředky na dodávky zbraní jordánské armádě během následujících čtyř let.

Bilaterální vojenské styky byly navázány s Američany od navázání diplomatických vztahů v roce 1949. Spojené státy jsou hlavním dodavatelem zbraní a materiálu do této země: Za posledních sedm let Jordánsko obdrželo z USA za více než 20 miliard dolarů vojenského materiálu.

Dvoustranná vojenská spolupráce je základní součástí vztahů mezi Ammánem a Washingtonem. V roce 1996 získalo Jordánsko ve Spojených státech status „hlavního spojence mimo NATO“. Od roku 2014 je království součástí mezinárodní koalice proti Islámskému státu vedené Spojenými státy, aktivně se podílelo na likvidaci teroristů v Iráku. Právě z tohoto období Jordánsko těžilo z vojenské pomoci na úrovni Pentagonu, tedy přímo z rozpočtu USA.

První americké vojenské skupiny o více než 2.300 vojáků dorazily do Jordánska „na příkaz vlády“ se zahájením koaliční operace v Iráku. Na území země jsou rozmístěni na dobu neurčitou a jejich počet se neustále mění. Jsou umístěny především na americké letecké základně Mufaq Salti poblíž Azraqu a na modernizované základně H4. Kromě toho bylo na jordánském území rozmístěno několik baterií amerických protiletadlových systémů Patriot především k ochraně míst před možnými raketovými útoky z Íránu.


Pentagon v posledním desetiletí aktivně využíval jordánské území. Instaloval tam síť radarů pro sledování vzdušné situace v regionu, pro rádiové a radiotechnické zpravodajství, jsou zde průzkumná centra CIA a Pentagonu, byla vybudována vojenská města pro dočasné i trvalé ubytování. až 15.000 mužů.

Za účelem potvrzení a rozvoje vojenských vazeb podepsaly Jordánsko a Spojené státy 31. ledna 2021 dohodu o obranné spolupráci. Tato dohoda upravuje přítomnost amerického vojenského a civilního personálu na území království a opravňuje je nosit při plnění svých povinností zjevnou zbraň. Američané se mohou volně pohybovat po zemi, přepravovat a skladovat vojenské předměty a vybavení ve skladech, vojenským jednotkám a lodím je povoleno překračovat státní hranice, aniž by o tom Američané  informovali jordánské úřady.

Dohoda zároveň počítá s nevměšováním americké armády do vnitropolitického dění.

Všimněte si, že názor posledních amerických administrativ, navzdory rozporům mezi nimi, se ohledně geostrategického významu Jordánska nezměnil. Prezident Donald Trump navrhl přemístění americké základny al-Tanf na jordánské území v případě úplné evakuace amerického kontingentu ze Sýrie.Je zřejmé, že současná vláda USA hodlá dát Jordánsku ještě důležitější status, status jedné z největších vojenských základen z hlediska tranzitu vojáků, zbraní a materiálu v zemích Arabského poloostrova (Saúdská Arábie, Omán). , Spojené arabské emiráty, Katar). Jordánsko má přístup k Rudému moři přes přístav Aqaba, což umožňuje rychle měnit velikost amerického kontingentu v zemi. Pentagon je zároveň nucen minimalizovat počet Američanů v regionu, aby zajistil jejich bezpečnost vzhledem k rostoucímu vojenskému potenciálu Íránu a riziku ozbrojeného konfliktu s ním.

Rozmístění amerických jednotek v Jordánsku je silnou obrannou podporou Izraele v jeho soupeření proti Íránu a sousedním arabským zemím, a to navzdory mírovým dohodám uzavřeným s některými z nich. Není žádným tajemstvím, že prezident Joe Biden zaujímá k Sýrii neústupnější postoj než Donald Trump. Nehodlá ukončit americkou vojenskou přítomnost v této zemi tím, že bude mluvit o „zvláště důležitých zájmech Spojených států v Sýrii“ a neuznání jejich prezidenta Bašára al-Asada.

Americký púrezident je rozhněván ruskou vojenskou přítomností v Sýrii a je zděšen rostoucí ruskou autoritou a vlivem na Blízkém východě. Rozmístění prvků elektronického boje v Jordánsku umožňuje Pentagonu a CIA sledovat činnost ruského kontingentu v Sýrii.

Kromě toho americko-jordánská vojenská spolupráce a přítomnost amerických základen a míst v Jordánsku představují silný odrazující faktor proti zásahům opozice proti monarchickému režimu krále Abdalláha II., jehož autorita a moc v posledních letech vážně zakolísaly. . Jordánci odsuzují politiku panovníka a jeho vlády, která vedla k masovému zbídačování, kritickému stavu ekonomiky, naprosté závislosti na vnějších zdrojích financí (veřejný dluh činí 90 % HDP), téměř 100% nezaměstnanosti, migraci mladých lidí do jiných zemí atd. Proto se v zemi pořádají pravidelné demonstrace kritizující národní politiku Abdalláha II.

To naznačuje, že americké vojensko-politické orgány posílí svou vojenskou přítomnost v Jordánsku, aby dokončily zřízení regionální oblasti koncentrace svých ozbrojených sil, zahrnující území zemí Arabského poloostrova, Jordánska a Izraele. To by mohlo souviset s pravděpodobností případného stažení Američanů ze Sýrie a Iráku.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)