Svátek má: Pavla

Zprávy

Velikost textu:

Kdo zaútočí první? Bude to Rusko nebo Ukrajina?

Kdo zaútočí první? Bude to Rusko nebo Ukrajina?

Obě země mobilizovaly své ozbrojené síly pro potenciální eskalaci války na východní Ukrajině, ale Moskva a Kyjev mají prozatím důvody, aby útok odložily.

Ilustrační foto
12. dubna 2021 - 03:20

Rusko a Ukrajina si vyměňují slovní útoky a mobilizují vojáky na obou stranách regionu Donbas, vstoupil však konflikt skutečně do nové eskalační fáze?

Střety mezi ukrajinskými jednotkami a rusky podporovanými separatisty na Donbasu se v posledních týdnech zintenzivnily. Pozorovatelé zaznamenali prudký nárůst pravidelné ukrajinské ostřelovací aktivity proti separatistickým pozicím v Doněcku a Luhansku, přičemž místní obyvatelé rovněž hlásili palbu ukrajinských tanků. Pětileté dítě bylo zabito výbuchem. Separatistická samozvaná Doněcká lidová republika (DNR) obvinila ukrajinskou armádu ze smrti chlapce s tím, že dotyčnou výbušninu svrhnul ukrajinský dron - Kyjev však vše zpochybňuje.


Rusko a Ukrajina se navzájem obviňují z provokativního chování a znovu se připravují na možnost přímého konfliktu. Moskva podstatně zvýšila přítomnost svých vojsk podél hranice s Donbasem a přesunula také po železnici bojová vozidla pěchoty a houfnice 2S19 Msta-S na Krym.

„Předvádění svalů ve formě vojenských cvičení a možných provokací podél hranice je tradiční ruskou záležitostí," uvedl na začátku tohoto týdne ukrajinský prezident Vladinir Zelenskij. Prezident Joe Biden hovořil se Zelenským 2. dubna a slíbil „neochvějnou podporu suverenity a územní celistvosti Ukrajiny ze strany USA tváří v tvář pokračující agresi Ruska na Donbasu a Krymu.“

V průběhu konfliktu Kreml opakovaně prohlašoval, že Rusko může na svém území rozmístit své jednotky kamkoli chce. „Kreml se obává, že by na Ukrajině mohla pokračovat občanská válka. A pokud se poblíž našich hranic obnoví občanská válka, vojenská akce v plném rozsahu, tak by to mohlo ohrozit bezpečnost Ruské federace, “dodal mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, „pokračující eskalace napětí je zcela bezprecedentní."

V telefonátu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou Putin znovu obvinil Ukrajinu z „provokativních“ vojenských akcí, odmítl obvinění Ukrajiny, že ruská vojenská hnutí jsou trikem odvádějícím pozornost od mezinárodního rozhořčení nad vězením ruské opoziční postavy Alexeje Navaľného, a označil pohyb ruské armády jako budování obrany.

Jak napětí na Donbasu eskalovalo, Ukrajina nadále tlačí na urychlenou cestu k členství v Severoatlantické alianci ( NATO ). „NATO je jediný způsob, jak ukončit válku na Donbasu. Ukrajinský MAP (Akční plán členství) bude pro Rusko skutečným signálem, “uvedl Zelenskij po nedávném rozhovoru s vedením NATO.


Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharova varovala, že nabídka Ukrajině pro vstup do NATO „nejenže povede k masivní eskalaci situace na jihovýchodě, ale může mít i nezvratné důsledky pro ukrajinskou státnost“.

Zatímco Washington vyjadřuje obecnou podporu svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny, tak Washington odmítl podpořit snahy Ukrajiny o členství v NATO. Mezitím se Německo a Francie otevřeně postavily proti MAPA pro Ukrajinu.

Kyjev v pátek prohlásil, že nezahájí velkou vojenskou ofenzívu do regionu Donbas. „Osvobození dočasně okupovaného území násilím nevyhnutelně povede ke smrti velkého počtu civilistů a obětem vojenských sil, což je pro Ukrajinu nepřijatelné," uvedl Ruslan Chomčak, náčelník generálního štábu ukrajinských ozbrojených sil, v prohlášení vydaném v pátek.

Vzhledem k tomu, že konflikt na Donbasu nadále vře, aniž by byl v dohledu jasný konec, čelí Putin rostoucímu tlaku ze strany ruských politiků a významných politických komentátorů, aby přijal silnější politickou linii. Šéf ruské komunistické strany Gennadij Zjuganov znovu vyzval Kreml, aby okamžitě rozšířil uznání Doněcké a Luhanské lidové republiky, což je krok, který by byl pravděpodobně doprovázen ruskými vojenskými vpády do oblasti Donbasu. Koncem ledna podala šéfredaktorka časopisu Russia Today (RT) Margarita Simonjanová podobné odvolání : „Matko Rusko, vezmi Donbas domů.“ Zákonodárce Aleksandr Šerin s odvoláním na bezprostřední hrozbu vstupu Ukrajiny do NATO zarámoval absorpce Doněcku a Luhansku jako součást naléhavé potřeby národní bezpečnosti podepřít západní hranice Ruska proti západu.Odkud tedy může začít válka na Donbasu?

V současné době nic nenasvědčuje tomu, že by se Rusko připravovalo na pochod svých ozbrojených sil do napadené oblasti Donbasu - alespoň ne preventivně. To by znamenalo ruské otevřené zrušení minských mírových dohod , což by znamenalo další sankce a potenciální vojenské důsledky. Pohyby ruských vojsk lze tedy interpretovat jako odstrašující opatření; signál o odhodlání Moskvy reagovat na ukrajinskou ofenzívu na východ s ohromnou silou. Kyjev je vázán téměř stejnou logikou. Zelenského vláda riskuje ztrátu americké a evropské podpory, pokud se pokusí silou dobýt své odtržené regiony, a vyzve k opakování osudových strategických nesprávných výpočtů, které vedly k rusko-gruzínské válce v roce 2008.

Rusko i Ukrajina budou mít velkou politickou nevýhodu, pokud provedou první vojenský tah, čímž vytvoří jakási neklidnou rovnováhu se současným stavem. Navzdory tomuto poslednímu cyklu eskalace a chrastění šavle, které ho doprovází, nic nenasvědčuje tomu, že se tento základní geopolitický počet změnil.

(rp,prvnizpravy.cz,nationalinterest,foto:arch.)