Svátek má: Adolf

Zprávy

Velikost textu:

Bidenův rozpočet je skvělý ... pro Rusko a Čínu

Bidenův rozpočet je skvělý ... pro Rusko a Čínu

Obamovy obranné škrty ochromily americkou schopnost držet krok s americkými protivníky. Další škrty pouze dále naruší schopnost americké armády odradit od zvyšujících se hrozeb z Číny a Ruska.

Hřbitov letadel
13. dubna 2021 - 12:30

Pravděpodobný návrh rozpočtu prezidenta Joe Bidena na rok 2022 hrozí snížením nebo vyrovnáním obranného rozpočtu v době, kdy Peking zvyšuje vojenské výdaje a výrobu, varuje senátor Jim Inhofe .

Členové sněmovny nesouhlasí s modernizací jaderných zbraní, protiraketovou obranou a podporují politiku nepoužívání, která říká, že Spojené státy nebudou ve válce používat jaderné zbraně jako první, čímž se vzdají strategické nejednoznačnosti zaměřené na udržení hádání protivníků.

„Jako jediná země, která kdy použila jaderné zbraně v konfliktu, musí Spojené státy hrát vedoucí úlohu při zajišťování toho, že nejničivější zbraň, která byla kdy vytvořena, nebude nikdy znovu použita," uvedli demokratičtí zákonodárci ve svém prohlášení ze dne 3. března.

„Při provádění nezbytných změn v jaderné pozici a struktuře sil USA může vaše administrativa nejlépe odrážet tvrdou a chladnou realitu, že neexistuje nic jako vítězná jaderná válka," pokračovalo prohlášení.

Senátorský výbor se rovněž zasazuje o vyloučení náhrady za padesát let starou raketu Minuteman III, která podle armády dosáhla konce své životnosti. Prezident Biden během kampaně naznačil , že sdílí mnoho z těchto problémů a mohl by uvažovat o politice nikoliv prvního použití jaderných zbraní.

Zákonodárci požadovali po diplomacii k tvrdšímu postoji vůči Číně a Rusku, ale bez hrozby ohromné vojenské síly nemají totalitaristé žádný důvod k ústupkům.

Čína i Rusko rychle modernizují své jaderné zbraně, zatímco americký jaderný arzenál je starý, nejnovější zbraně byly vyrobeny v 80. Letech, neexistuje žádná záruka, že budou fungovat. Spojenci Ameriky jsou kvůli své bezpečnosti závislí na americkém jaderném odstrašování a jako zajištění proti jadernému vydírání.

„Čína to ví. Peking také hovořil o velké hře na prvním bilaterálním zúčtování v Anchorage před dvěma týdny, ale podpořil tyto rozhovory zvýšením obranného rozpočtu PLA o 6,8 procenta letos, “ napsal Inhofe v Newsweek. „Pokud USA zareagují snížením rozpočtu namísto odpovídající investice, vyslalo by to Pekingu hrozný signál."Podle Centra pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) je rozpočet Pekingu na papíře výrazně nižší, na 183,5 miliard dolarů. Odhady jiných think tanků zvyšují výdaje na obranu kolem 261 miliard dolarů. Kupní síla Číny by mohla být mnohem vyšší, protože se spoléhá na státní podniky. Americké ministerstvo obrany má značné náklady na dodavatele .

To umožnilo Číňanům chrlit nová letadla, válečné lodě a rakety s levnějšími srovnávacími náklady a rychlostí, která se nevyrovná erodované americké vojensko-průmyslové základně.

Kromě toho mnoho položek, včetně výdajů Číny na její militarizovanou pobřežní stráž a její polovojenské jednotky ozbrojené policie, zůstává mimo rozpočet. Je obtížné přesně porovnat americké a čínské výdaje na obranu.

Snížení rozpočtu v Obamově éře zanechalo Ameriku nepřipravenou na návrat k velmocenské konkurenci, která bude vidět po roce 2020 a dále. Podle Inhofe by to mohlo stát 400 miliard dolarů investic, abychom dohnali naše protivníky . Poznamenal, že během Obamových let čínské výdaje na obranu explodovaly o 83 procent, zatímco bývalý prezident snížil výdaje na obranu o 20 procent.

I kdyby existovalo dostatečné financování, námořnictvu chybí dostatečný prostor pro loděnice, aby mohl stavět nové lodě a udržovat ty, které má. Čína se mezitím může pochlubit největší kapacitou na stavbu lodí na světě.


Biden uvažuje o snížení počtu letadlových lodí, což přetíží již tak přetíženou americkou flotilu. Jeden z návrhů by vedl k vyřazení z provozu nosiče třídy Nimitz USS Harry S. Truman , který byl uveden do provozu v roce 1998.  

Obamovy obranné škrty ochromily americkou schopnost držet krok s našimi protivníky. Další škrty pouze dále naruší schopnost americké armády odradit od zvyšujících se hrozeb z Číny a Ruska

(rp,prvnizpravy.cz,nationalinterest,foto:arch.)