Svátek má: Artur

Politika

Velikost textu:

Muskův návrh na mír pobouřil, našel také ale i zastání

Muskův návrh na mír pobouřil, našel také ale i zastání

Americký podnikatel, filantrop a také nejbohatší člověk planety Elon Musk navrhl, aby Ukrajina získala neutrální status a zřekla se Ruskem anektovaného poloostrova Krym. 

Elon Musk
5. října 2022 - 10:30

Vlnu pobouření vyvolal na Ukrajině "mírový plán", který na twitteru představil Elon Musk. Kyjev by se podle něj měl vzdát Krymu a přijmout skutečnost, že válku s Ruskem pravděpodobně nevyhraje. 

Americký miliardář v plánu navrhl, aby Ukrajina získala neutrální status a zřekla se Ruskem anektovaného poloostrova Krym. Pod dohledem OSN by se podle něj mělo na anektovaných územích uskutečnit nové hlasování, které by odráželo "vůli lidu". O svém návrhu nechal lidi na twitteru hlasovat. K 22:30 SELČ se zhruba dvě třetiny z 1,5 milionu hlasujících vyslovilo proti.

Dovysvětlení ohledně svého plánu pak nabídl Musk ve svém dalším dnešním příspěvku, v němž varoval před "zničujícími ztrátami na životech", pokud bude Rusko donuceno k plné mobilizaci kvůli ohrožení Krymu. Uvedl také, že Ukrajina má třikrát méně obyvatel, a její vítězství je proto nepravděpodobné. "Pokud vám jde o ukrajinský lid, usilujte o mír," napsal Musk. Uživatele nechal opět hlasovat, nyní zda by se obyvatelé Krymu a Donbasu měli mít možnost sami rozhodnout, zda budou součástí Ruska nebo Ukrajiny.


K návrhům zpochybňujícím územní celistvost Ukrajiny se pak v komentářích objevily nesouhlasné názory některých uživatelů. Jedním z nich byl diplomat a zástupce Ukrajiny při OSN Andrij Melnyk, který Muska nevybíravým způsobem poslal k čertu. Ministr zahraničí Dmytro Kuleba zase podnikatele obvinil z toho, že slovo mír používá jako eufemismus pro to, aby Ruskové mohli „vraždit a znásilňovat další tisíce nevinných Ukrajinců a zabírat další území“.

Také jsme psali:

Z komentářů jsou čitelné především emoce, rychlé úsudky, souhlas či odsouzení. Výjimkou je pak komentář předsedy strany PRO Jindřicha Rajchla, který napsal: 

Elon Musk včera na svém twitterovém účtu navrhl podmínky míru mezi Ukrajinou a Ruskem, které de facto kopírují podmínky, jež jsem v několika svých rozhorech označil za reálnou cestu k deeskalaci tohoto (i pro nás) velmi nebezpečného vojenského konfliktu.

Zelenskyj, Kuleba a Melnyk jej samozřejmě okamžitě obvinili z proruského přístupu. A to i přesto, že Musk ihned po vypuknutí války na Ukrajině zdarma zprovoznil síť Starlink, jež byla zcela klíčovým pilířem pro zajištění komunikace v rámci jednotlivých složek ukrajinské armády.

Skutečnost, že jej i po tomto kroku někdo obviní z proruského přístupu, považuji za evidentní důkaz toho, že racionalita už v této válce dávno padla na oltář zkorumpovaných šílenců, kteří jsou ochotni vést proxy válku mezi USA a Ruskem do posledního Ukrajince.

Také jsme psali:

Musk zakončil svůj tweet větou "pokud vám jde o ukrajinský lid, usilujte o mír." V podstatě přesně za tuto větu jsem byl já označen za příslušníka Putinovy páté kolony. Ostatně citát Marca Tullia Cicera "I nespravedlivý mír je lepší než spravedlivá válka" jsem zde na své zdi napsal už mnohokrát.

Musím přiznat, že je mi velkou ctí být v názorové jednotě s racionálními a vysoce inteligentními lidmi typu Elona Muska, než se přidat na stranu přitroublých válečných tamtamů, na něž s vážnou tváří bubnují užiteční idioti typu Fialy, Rakušana a Pekarové-Adamové. 


Zelenského samozřejmě nepočítám - hlavní postava skandálu Pandora Papers, jehož odhadované jmění 800 milionů dolarů velmi patrně nevzešlo z platu průměrného ukrajinského komika, jen hraje svoji nejlépe placenou roli v životě.

P.S. Předtím, než začne naše svazácká bojůvka z pražské kavárny hýkat bláboly o tom, že nás všechny platí Putin, tak bych jen rád upozornil na fakt, že odhadovaná výše Muskova jmění činí zhruba pětinu celého hrubého domácího produktu Ruska. A takový člověk, který si může dovolit koupit v podstatě cokoliv na světě, se fakt blbě uplácí, uzavřel svůj komentář Rajchl. 

(böhm, prvnizpravy.cz, foto: fb) Domníváte se, že nás vláda svými výroky žene do válečného konfliktu s Ruskem?

Ano
transparent.gif transparent.gif
37%
Ne
transparent.gif transparent.gif
32%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
31%