Svátek má: Bonifác

Byznys

Velikost textu:

Německý průmysl i zahraniční obchod byl v Q4 proti krizi odolný

Německý průmysl i zahraniční obchod byl v Q4 proti krizi odolný

Ve Spojených státech statistika prodejů nových domů ukáže, že zájem o nákupy nemovitostí neutuchá, spíše naopak. Potěšit by měla i struktura německého růstu HDP.

Ilustrační foto
24. února 2021 - 09:30

Ta by měla potvrdit, že průmysl i zahraniční obchod si s druhou vlnou pandemické krize poradily podstatně lépe než s tou první. To je příslibem i pro výkon německé ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního roku. Co ale naopak zřejmě nepotěší, bude vývoj spotřebitelské a podnikatelské důvěry v Česku. Jedná se o data z únor, ze kterých si svou daň vezme špatná pandemická situace. Ta bude i tím, co bude v nejbližším období držet korunu na uzdě, komentuje pro Prvnizpravy.cz Jana Steckerová, analytička Komerční banky.

Americký trh nemovitostí vykáže další dobrá čísla


Ve Spojených státech budou dnes zveřejněna data z trhu nemovitostí. Ta jsou sice velmi volatilní, nicméně celkově zůstávají na mimořádně vysokých úrovních. Dnešní statistika prodeje nových domů nebude v tomto ohledu výjimkou. Realitní trh stále silně podporují nízké úrokové sazby a situace spojená s koronavirovou krizí, která lidi žene z velkých měst do klidnějších lokalit.

V Německu bude publikován zpřesněný odhad HDP za Q4 včetně jeho detailní struktury. Předběžná data ukázala, že německá ekonomika v závěrečném čtvrtletí loňského roku mezikvartálně 0,1 % přidala. Struktura růstu zřejmě ukáže výrazný propad soukromé i vládní spotřeby (o 1,7 % q/q a o 1,5 % q/q). Na druhou stranu investice pravděpodobně rostly, což naznačuje vývoj stavebnictví, které se vrátilo do kladných čísel. Příspěvek čistých exportů byl podle našeho odhadu kladný na úrovni 1 pb. Celkově tak struktura zřejmě potvrdí, že průmysl i zahraniční obchod si ve srovnání s první pandemickou vlnou vedly podstatně lépe. Vše nasvědčuje tomu, že tyto trendy pokračují i v letošním roce, a to i navzdory restriktivním opatřením přijatým v prosinci. HDP za Q1 by tak mohl opět překvapit ve směru nahoru.

V České republice se dozvíme, jak se v únoru vyvíjely indikátory důvěry. Vzhledem ke zhoršující se pandemické situaci lze očekávat, že se nálada spotřebitelů i podnikatelů spíše zhoršila. Podnikatele bude i zřejmě nadále sužovat nedostatečná poptávka a problémy s dodavatelskými řetězci.Koruna se drží v úzkém pásmu

V Česku byly včera zveřejněny indexy cen průmyslových výrobců. Ty výrazně předčily jak tržní očekávání, tak to naše. Nahoru šly nejen ceny v průmyslu, ale i v zemědělství. Více jsme se tématu věnovali zde: https://bit.ly/2NSNzsA. Pro kurz koruny ale vyšší inflační tlaky v domácí ekonomice včera nebyly výraznějším impulzem. Koruna se držela převážně v úzkém pásmu 25,88-25,92 CZK/EUR. Od oslabování drží kurz vysoké tržní úrokové sazby. Ty sice od minulého týdne mírně zkorigovaly, forwardové sazby však stále ve svých cenách zahrnují očekávání jednoho celého zvýšení sazeb v srpnu a dalšího v listopadu. Na druhou stranu v dalším posilování koruně brání špatná pandemická situace, která se zatím příliš nelepší. Poblíž současných úrovních se tak kurz zřejmě bude držet i v následujících dnech.

Žádné drama se neodehrálo ani ve zbytku regionu. Maďarský forint posílil o 0,2 % na úroveň 358,5 HUF/EUR. Tamní centrální banka ponechala klíčovou úrokovou 3M depozitní sazbu beze změny, prohlásila ale, že 1týdenní sazbu bude i nadále držet dostatečně vzdálenou nulovým úrovním (0,75 %), aby zabránila případnému nežádoucímu oslabování domácí měny. V nakupování vládních dluhopisů plánuje pokračovat.

Před bankovním výborem amerického Senátu včera vystoupil J. Powell. Ten byl v hodnocení ekonomiky pozitivní. Její růst je podle jeho slov vyšší, než se očekávalo, a i vyhlídky jsou příznivé. K naplnění mandátu inflačního cíle a plné zaměstnanosti má ale americká ekonomika dle jeho vyjádření stále ještě daleko, přičemž oživení ekonomiky je zatím neúplné a nerovnoměrné. Diskuze o omezování nákupů aktiv tak zatím ještě není na pořadu dne. My tento krok očekáváme na jaře příštího roku. Dnes J. Powell vystoupí s projevem před výborem pro finanční služby ve Sněmovně reprezentantů. Celkově na světových trzích panovala včera dobrá nálada. Akciové trhy byly v zeleném a společná evropská měna se držela na silných úrovních mezi 1,214-1,218 USD/EUR.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
607
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
818.6
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
682
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
14540
O2 C.R.
267
UNIPETROL
382.5
VIG
590