Svátek má: Soběslav

Zprávy

Velikost textu:

Šok pro US zpravodajce: Čína úspěšně testovala hypersonickou zbraň

Šok pro US zpravodajce: Čína úspěšně testovala hypersonickou zbraň

Financial Times uvádí, že odpálení rakety schopné nést jadernou nálož v srpnu zaskočilo americké zpravodajské služby.

Ilustrační foto
18. října 2021 - 04:20

Zdroje FT uvedly, že hypersonickou zbraň vynesla raketa Long March, jejíž starty Čína obvykle oznamuje, ačkoli srpnový test byl držen pod pokličkou.

Podle zdrojů raketa obletěla Zemi na nízké oběžné dráze, než dosáhla svého cíle, „což dokazuje vyspělou vesmírnou schopnost, která zaskočila americkou zpravodajskou službu“.

Tři lidé podle informací z rozvědky sdělili FT, že raketa minula svůj cíl o více než 32 kilometrů.

Dva však uvedli, že „test ukázal, že Čína udělala ohromný pokrok v oblasti hypersonických zbraní a je mnohem dále, než si představitelé USA uvědomovali“.

Mluvčí Pentagonu John Kirby řekl, že se ke konkrétnostem zprávy nevyjádří.

Ale dodal: „Vyjasnili jsme své obavy ohledně vojenských schopností, o které Čína nadále usiluje, schopností, které pouze zvyšují napětí v regionu i mimo něj. To je jeden z důvodů, proč považujeme Čínu za naši stimulační výzvu číslo jedna. “

Spolu s Čínou pracují na hypersonické technologii Spojené státy, Rusko a nejméně pět dalších zemí.

Hypersonické zbraně ve srovnání s  tradičními balistickými raketami, které mohou nosit jaderné nálože, mohou létat více než pětkrát rychleji než zvuk.

Balistické rakety ale létají vysoko ve vesmíru v oblouku, aby dosáhly svého cíle, zatímco hypersonické letí na trajektorii nízko v atmosféře, „kloužou“ po okraji atmosféry, čímž dosáhne cíle rychleji.

Zásadní je, že hypersonická raketa je ovladatelná, takže je těžší ji vystopovat a bránit se proti ní.Zatímco země jako USA vyvinuly systémy určené k obraně před řízenými a balistickými raketami, schopnost sledovat a sestřelit hypersonickou raketu zůstává diskutabilní.

Podle nedávné zprávy americké Kongresové výzkumné služby (CRS) Čína tuto technologii agresivně vyvíjí a považuje ji za klíčovou v obraně proti USA v hypersonických a jiných technologiích.

Ohlášený test přichází v době narůstajícího napětí mezi USA a Čínou. Peking zintenzivnil vojenskou aktivitu poblíž Tchaj-wanu,  který Peking považuje za odtrženou provincii. Naopak USA a Kanada vysílají své válečné lodi do průlivu mezi Čínou a Tchaj-wanem.

Hypersonická zbraň je označení pro zbraň, jež je schopna pohybovat se rychlostí alespoň pětinásobně vyšší, než je rychlost zvuku. Tyto zbraně vyvíjí Rusko, USA, Čína i další světové velmoci. Existuje několik typů vyvíjených střel a bezpilotních letounů, z nichž některé již byly úspěšně testovány. Proti této skupině zbraní v současnosti pravděpodobně neexistuje účinná obrana.

(rp,prvnizpravy.cz,aljazeera,foto:arch.)