Svátek má: Aleš

Zprávy

Velikost textu:

Reaganův zvláštní asistent: USA milují diplomacii dělových člunů!

Reaganův zvláštní asistent: USA milují diplomacii dělových člunů!

Donald Trump i jeho předchůdci velmi rádi vyhrožují válkou režimům nepřátelským vůči USA, ale v praxi taková „diplomacie dělových člunů“ Washingtonu jen škodí.

Ilustrační foto
31. října 2020 - 10:16

Píše to pro Foreign Policy Doug Bandow, bývalý zvláštní poradce prezidenta Ronalda Reagana. Podle něj se po rozpadu SSSR Spojené státy změnily v nejagresivnější mocnost na světě, proto se v reakci na hrozby Washingtonu jiné státy zpravidla snaží připravit na útok co nejlépe, a to i za pomoci jaderných zbraní.

Poslední vojenská přehlídka Severní Koreje, která mimo jiné ukázala řadu odpalovačů raket, evidentně nevyhovovala americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Je nepravděpodobné, že se americký vůdce vrátí do dnů „plamenů a zuřivosti“ v roce 2017, ale je logické předpokládat, že obnovení raketových testů za účasti nové mezikontinentální střely ukázané na přehlídce bude dalším krokem - na který Trump bude reagovat nepředvídatelným způsobem, píše ve svém článku pro Foreign Policy Doug Bandow, bývalý zvláštní asistent prezidenta Ronalda Reagana.

Hrozba vojenské akce se stala trvalým nástrojem zahraniční politiky USA vůči Severní Koreji. Generál ve výslužbě Vincent Brooks, který donedávna působil jako velitel amerických sil v Koreji, tento kurz podporuje. Prezidenti, řekl, musí dát jasně najevo, že „zvažují všechny možnosti“. Generál zároveň konkrétně poukázal na to, že nechce válku - vojenská hrozba však musí být nutně součástí diplomacie.

Rétorika „zvažujeme všechny možnosti“ je založena na předpokladu, že takové hrozby děsí zahraniční vůdce, odrazují je od provokativních akcí a nutí je sklonit hlavu před americkými požadavky. Ve skutečnosti jsou však věci dějí úplně jinak.

V průběhu let navrhovala celá plejáda politiků zaútočit na Severní Koreu. Výjimkou nebyli ani američtí prezidenti: už dlouho vyhrožují v té či oné podobě preventivní válkou. Podle některých zpráv Bill Clinton i Donald Trump téměř vydali rozkaz k útoku.

Spojené státy samozřejmě tímto způsobem ohrožovaly nejen Severní Koreu. Prezidenti George W. Bush a Barack Obama opakovaně poznamenali, že Washington by mohl jít do války s Íránem kvůli jeho jadernému programu. Během své návštěvy Izraele v roce 2013 Obama rovněž uvedl, že „zvažuje všechny možnosti“, a dodal, že by raději tento problém vyřešil diplomatickou cestou.


Tuto rétoriku často posilují vojenské manévry. Zejména v březnu 2013 poslala Obamova administrativa do Jižní Koreje „neviditelný“ bombardér B-2. Podle místních amerických vojáků let letadla „prokázal schopnost Spojených států v případě potřeby provést rychlé a přesné údery dlouhého doletu“. Trump nepohrdl vysláním amerického vojenského vybavení do tohoto regionu a své činy doprovázel hlasitými urážkami severokorejského vůdce Kim Čong-una.

„Pokud se některý zahraniční vůdce ukáže být tak hloupý nebo ignorantský, že těmto varováním nevěří, příchod válečných letadel nebo lodí jistě vyvede režim z jeho sebevědomé strnulosti - jakési diplomacie dělových člunů 21. století. Pokud by tedy Kim a jeho spolupracovníci z nějakého důvodu nechápali, že Pentagon je připraven vrhnout do boje letadla a lodě schopné dosáhnout Korejského poloostrova, příchod prezidentské armády ke korejským břehům by je dal na místo. Co mohl Kim v takové situaci udělat, než se vzdát?" ptá se Bandow. „Jenže on se nevzdal.“

Zdá se, že američtí politici prakticky nepochybují o účinnosti vojenských hrozeb. Koneckonců, taková slova nezní zdaleka tak strašidelně jako prohlášení Pchjongjangu o jeho záměru změnit americká města na „ohnivá jezera“. V praxi se však varování USA neliší od varování Severokorejců. „Když jsem v roce 1992 poprvé navštívil Severní Koreu, moji partneři prohlásili, že poté, co americké bombardování změnilo Pchjongjang na horu sutin, musel být v roce 1953 znovu vybudován od nuly," vzpomíná autor.

Neexistují však žádné důkazy o tom, že chvástání washingtonských politiků vedlo k významnému úspěchu. Severní Korea nadále vyvíjí jaderné zbraně a rakety schopné zasáhnout Spojené státy. Bushova invaze do Iráku - který neměl ani jaderné, ani chemické zbraně - přiměla Teherán, aby přišel s návrhem projednat všechny naléhavé problémy s Washingtonem. Ten však odmítl, a to hrubě. To vedlo Írán k zesílení jeho jaderného programu a věnování malé pozornosti hrozbám USA.

Severní Korea a Írán mezitím zjevně „sňaly Trumpa z pozornosti“. K jeho cti se zdá, že ve skutečnosti nerad riskuje - i když se snaží, aby byl považován za „nejúžasnějšího chlápka s největší zbraní“. Neexistují však žádné důkazy o tom, že by hrozby jeho předchůdců byly účinnější.

Pokud by problémem byla pouze neúčinnost těchto hrozeb (jinými slovy, kdyby byly jednoduše ignorovány), bylo by toto úsilí marné, ale jinak zcela neškodné. Ale nekonečná řada násilných prohlášení a vojenských manévrů je kontraproduktivní, protože přesvědčí všechny Severokorejce a Íránce - kromě snad těch nejmírumilovnějších a nejméně přemýšlivých -, že Washington se může kdykoli pokusit svrhnout režim a způsobit zmatek tím, že převezme roli, která je směsicí conquistadora, gauleitera, kolonisty a imperialisty. Proto je třeba těmto lidem odolat.

Koneckonců, to je americký rekord. Po rozpadu SSSR se Spojené státy staly nejagresivnější světovou mocností. Washington zaútočil na Panamu, Irák, Srbsko, Afghánistán a Libyi a vyhrožoval Haiti. Zasahoval do záležitostí Somálska, Iráku a Sýrie a bojoval tam proti IS.

Pouze v případě invaze do Iráku byla válka ospravedlněna pokusem o odzbrojení potenciální jaderné mocnosti. V tomto ohledu je obzvláště pozoruhodná válka v Libyi: po uzavření dohody s Muammarem Kaddáfím, který se vzdal chemických zbraní a raket, a rovněž omezil svůj jaderný program, ho USA a Evropa považovaly za „hřejivého“. „Zjevné ponaučení z této agresivní historie je, že odzbrojení je pro blázny," poznamenává Bandow.

Opravdu američtí politici věří, že zahraniční diktátoři, kteří hledají jaderné zbraně, je dobrovolně opustí a budou uspokojenii sladkými, ale prázdnými sliby, které jim šeptají západní diplomaté do uší? Každá nová hrozba je dalším argumentem ve prospěch vývoje zbraní a posílení vojenského zastrašování. Zvažováním „všech možností“ tlačí Washington na režimy, aby byly schopny jej naturálně splatit. Například Kim teď zjevně může dosáhnout jadernými střelami i Spojené státy.

Nekonečné hrozby Washingtonu jsou však nebezpečné nejen z tohoto důvodu. Americká válka, podpořená příslušnými vojenskými manévry, činí hrozby útoku brát vážně, protože nadřazenost USA v nejaderných silách těmto tvrzením dodává důvěryhodnost. Úředníci v Pchjongjangu si zjevně uvědomují, že pokud dají americké armádě čas na přípravu, tak ze Severní Koreje zbude jen málo. Všechny tyto úvahy tlačí Pchjongjang k preventivnímu úderu.

Abyste se vyhnuli takovým ukvapeným rozhodnutím, musíte přesně vědět, co se skrývá za slovy Spojených států. Koncem roku 2017 Trump při provádění vojenských manévrů vyhrožoval Severní Koreji „ohněm a zuřivostí“. Nepředvídatelnost amerického vůdce byla zřejmá již tehdy - což nelze říci o jeho skutečné neochotě udeřit. Zároveň bychom neměli zapomínat, že nejen Trump, ale také Kongres se poté držel agresivního postoje.

„Co by se stalo, kdyby s postupujícím napětím přesvědčil Pchjongjang nepříjemný koktejl agresivní rétoriky, neustálých hrozeb a nebezpečných přeskupení, že Washington bude jednat?" Severní Korea by se mohla rozhodnout udeřit jako první ... To by byla sebevražda, ale pro režim by také čekání na útok představovalo smrtící hrozbu,“ konstatuje politolog.

„Zatímco Washington musí znovu potvrdit svoji připravenost na úder silnou odvetou, musí přestat bez rozdílu vyhrožovat válkou. Možnost, dokonce hypotetická, že by USA mohly zaútočit, je silným pobídkou pro ostatní země, aby se co nejlépe vyzbrojily a usilovaly o zbraně hromadného ničení. USA nejsou jediné, kdo zvažuje „všechny možnosti“," shrnuje Doug Bandow.

(kou, prvnizpravy.cz, foreignpolicy.com, foto: arch.)