Svátek má: Erik

Zprávy

Velikost textu:

O tlaku USA na Německo kvůli Huawei

O tlaku USA na Německo kvůli Huawei

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se snaží zakázat přístup čínské společnosti Huawei k síti 5G v Německu, uvedl Bloomberg.

Ilustrační foto
1. října 2020 - 10:10

Podle agentury administrativa „vyvíjí tlak na kancléřku Angelu Merkelovou, aby uzavřela 5G síť firme Huawei v zemi“.

Článek uvedl, že americká delegace vedená náměstkem ministra zahraničí USA Keithem Krachem minulý týden v Berlíně jednala s německými úředníky. Státní podtajemník USA uvedl, že nová bezpečnostní opatření, o nichž vláda Merkelové diskutuje, jsou povzbudivá, ale otázka zákazu přístupu Huawei k 5G v největší evropské ekonomice zůstává otevřená. Krach uvedl, že Huawei je „páteří“ dohledu čínské komunistické strany a Německo se nachází pod určitou hrozbou Pekingu.

Agentura konstatovala, že USA neobdržely žádné záruky, že čínské společnosti nebude během jednání v Berlíně povolen vstup na 5G v Německu. Krach zároveň uvedl, že USA „respektují“ jakékoli rozhodnutí, které Německo přijme.

Publikace Welt s odvoláním na informace, které měla k dispozici, dříve uváděla, že německá vláda se připravuje předložit parlamentu návrh zákona s bezpečnostními kritérii IT, který by mohl bránit čínské společnosti Huawei vytvořit v Německu síť 5G.


Americká administrativa obviňuje Huawei ze spolupráce s čínskými vojenskými a zpravodajskými agenturami a možného špehování zákazníků. USA také přesvědčily řadu zemí, aby při přechodu na mobilní standard 5G nepoužívali infrastrukturu a vybavení Huawei. Čínská společnost tvrdí, že obvinění USA jsou neopodstatněná, politicky motivovaná a porušují zásady tržní soutěže. Spojené státy zároveň ve svém tlaku na spojence dosahují úrovně hrozeb, že v případě spolupráce s čínskými společnostmi v oblasti 5G přestanou předávat zpravodajské údaje.

Německé orgány v současné době vyvíjejí přístup, který určí zásady pro rozvoj sítě 5G v zemi. Vláda země opakovaně dala najevo, že se staví proti zákazu přístupu konkrétních společností do sítí, místo toho plánuje vyvinout bezpečnostní kritéria, na jejichž základě již bude učiněno rozhodnutí o spolupráci nebo odmítnutí spolupráce s konkrétní společností.

(kou, prvnizpravy.cz, bloomberg.com, foto. arch.)