Svátek má: Erik

Zprávy

Velikost textu:

Ještě jedna připomínka „Mnichova“, tentokrát ze Slovenska

Ještě jedna připomínka „Mnichova“, tentokrát ze Slovenska

„Mnichovska zrada ked nas zapadne mocnosti zradili a podhodili Hitlerovi toto sa uz v dejepise neucia“, je jeden z komentářů.

Ilustrační foto
1. října 2020 - 09:01

No a co premiér Matovič. 21 srpna jste se ponořili do '' ruské zmrzliny ". Nebudete dnes sdílet takový obrázek k výročí mnichovské zrady z roku 1938?, píše Ĺuboš Blaha, slovenský poslanec.

„Den památky mnichovské zrady podpořil bych všemi deseti. Ne proto, že by to byla ′′ největší zrada, ke které došlo u Slováků a Čechů, jak tradičně přehání Robert Fico, ale protože jeho význam je nadčasový. Politici jako František Šebej, Peter Osuský nebo Mikuláš Dzurinda zneužívali mnichovskou dohodu, když povýšili vstup Slovenska do NATO-prý kdyby existovala Severoatlantická aliance, nikdy by se to nestalo. Je to hrubá demagogie. Pointa Mnichova totiž spočívá v tom, že když jde do tuhého, spojenci se na nás vykašlou. Bezpečnost malých států nikdy negarantuje mocný spojenec, ale jen důraz na sílu a důsledné dodržování mezinárodního práva - princip, který jsme v nedávných dějinách vícekrát zradili pro pochybnou loajalitu k USA. Zkušenosti z našich dějin nám říkají, že velmoci nás v rozhodujících okamžicích vždy obětují vlastním zájmům. Slovensko v moderních dějinách nezradili nepřátelé, ale spojenci: V roce 1938 Velká Británie a Francie, v roce 1944 Německo, v roce 1968 Sovětský svaz. Během předmnichovské republiky jsme měli s Velkou Británií a Francií silnější smlouvy než dnes s NATO a přesto tyto státy dohody nedodržely. Tím spíše bychom se neměli na takové dohody spoléhat dnes, když právní analýza provedena v druhé polovině devadesátých let na objednávku Kongresu USA potvrdila, že tolik propagovaný článek 5 Severoatlantické smlouvy neznamená, že nám musí přijít spojenci automaticky na pomoc vojensky. Upozorňuji na to jako sám voják v poli již mnoho let. Nevím, zda si Robert Fico osvojil mou argumentaci, ale podstatné je, že to pochopil. A je smutné, že ze slovenských  politiků si vzpomněl na letošní výročí Mnichovské zrady pouze on,“ píše na facebooku Eduard Chmelár.

(rp,prvnizpravy.cz,fb, foto:fb)