Svátek má: Anastázie

Byznys

Velikost textu:

Zdravotní péče pro lidi bez domova v době pandemie Covid-19

Zdravotní péče pro lidi bez domova v době pandemie Covid-19

Připomínáme si Světový den nemocných, který byl vyhlášen v roce 1993 z podnětu papeže Jana Pavla II. V současné době pandemie Covid-19 mezi nejvíce ohrožené skupiny obyvatel patří lidé bez domova.

Ilustrační foto
12. února 2021 - 09:30
 
Právě o ty se stará mimo jiné Armáda spásy, která je jedním z největších poskytovatelů sociálních služeb v této oblasti. Kromě sociálních zařízení a komunitních center poskytuje zdravotní péči pro osoby v nouzi.   
 
„Armádě spásy v České republice se řadu let úspěšně daří řešit problematiku bezdomovectví. Během let naší práce jsme stále více viděli rostoucí potřebu přizpůsobené zdravotní péče pro osoby bez domova. Tato skupina obyvatel totiž oproti běžné populaci vykazuje zhoršený zdravotní stav, zároveň ale naráží na bariéry na straně běžných zdravotnických zařízení, což lidem bez domova často znemožňuje čerpat adekvátní zdravotní péči,“ říká Jan František Krupa, národní ředitel sociálních služeb Armády spásy.

Armáda spásy poskytuje pouliční medicínu, disponuje terénním SOS autem, které je speciálně vybavené pro ošetření přímo v terénu a provozuje Domovy Přístav, což jsou zařízení se zvláštním režimem pro lidi bez domova seniorského věku. Na začátku roku 2018 byla otevřena Ordinace pro chudé v Ostravě a chystá se otevření ordinace v Brně. Ordinace pro chudé je určena především osobám bez domova, sociálně vyloučeným menšinám, ale i osamělým seniorům či klientům azylových domů. Je centrem, kam mohou odeslat pacienty jiná zdravotnická zařízení, která na ně nejsou připravena, například kvůli absenci dokladů, nedostatečné osobní hygieně či problémům se zdravotním pojištěním. V současné době práci samozřejmě ovlivňuje pandemie Covid-19.

„V první vlně Covidu na jaře minulého roku jsme v našich službách – u zaměstnanců i klientů – neměli téměř žádný výskyt. Změna začala od září, kdy jsme např. v Ostravě řešili výskyt Covidu postupně v podstatě ve všech službách Armády spásy na území města Ostravy. Nejzávažnější je vždy výskyt v Domovech Přístav, kde žijí křehcí senioři. Mezi nimi si Covid vyžádal 6 životů. Obecně ve všech zařízeních sociálních služeb je vždy problém s personálním zajištěním chodu zařízení, když nastane hromadný výskyt i mezi zaměstnanci. Také je obtížné zajištění izolace pozitivních uživatelů. V Ostravě máme pro tyto účely městem zřízenou karanténní budovu, mohou zde ale pobývat pouze soběstační jedinci,“ komentuje situaci MUDr. Andrea Pekárková, lékařka Armády spásy.

Ordinace pro chudé v Ostravě nyní registruje 1448 pacientů. V rámci lékařské péče přímo v ordinaci diagnostikovali v loňském roce 8 nádorových onemocnění, zachytili 23 případů hypertenze, 9 diabetu mellitu, provedli 12 vyšetření infekční hepatitidy, pětkrát odeslali pacienta na infekční hepatologii, ošetřili 120 případů kožních defektů, 53x zachytili kožní parazitální onemocnění, 5x těhotenství u žen bez domova a vystavili 543 lékařských posudků, potvrzení, vstupních prohlídek a jiných.V ordinaci provedli také 941 PCR testů a poskytovali obrovskou podporu všem Domovům Přístav v době výskytu nákazy v těchto domovech. V druhém pololetí roku 2020 se uskutečnilo 63 převozů vozem ordinace do zdravotnických zařízení a provedlo 87 terénních výjezdů, což celkem zabralo 223 hodin. 76x navštívili osoby bez domova přímo v terénu.

„Ze statistik vyplývá, že více výjezdů bylo v září, říjnu a listopadu, což zřejmě souvisí i s Covid situací, kdy "sanitní" vozidlo ordinace vozilo osoby Covid pozitivní nebo s nařízenou karanténou do karanténního domu v Ostravě Radvanicích,“ popisuje MUDr. Andrea Pekárková.

Armáda spásy považuje za jediný smysluplný nástroj k návratu k normálnímu životu jak v našich službách, tak v celé společnosti, očkování. Proto připravila i motivační kampaň k očkování svých zaměstnanců a od 14. ledna probíhá vakcinace v Domovech Přístav.

„Vakcinace probíhá vakcínou Moderna. Celkem jsme naočkovali již 214 uživatelů, zaměstnanců Přístavů a několik rizikových zaměstnanců z jiných služeb. Vakcinace probíhá pod dohledem lékaře z Ordinace pro chudé. Jakmile budou dostupné další vakcíny, budeme postupně nabízet očkování dalším ohroženým klientům a zaměstnancům. Úspěšnou vakcinaci považujeme za jednu ze současných priorit naší zdravotní péče,“ doplňuje MUDr. Andrea Pekárková.

Jako veškerá zdravotní péče v naší zemi, tak i práce v Ordinaci pro chudé je nyní výrazně ovlivněna probíhající pandemií.

„Jelikož veškerá péče o většinu covidových pacientů (testování, péče o mírné průběhy) leží na praktických lékařích, jsme nyní výrazně přetíženi a nezbývá nám čas na jiné běžné činnosti (např. vyplňování posudků pro OSSZ). Naše ordinace provádí přímo výtěry na PCR i antigenní testy na místě, přímo v Domovech Přístav nebo v jiném přirozeném sociálním prostředí pacienta. Včasné testování podezřelých případů nebo kontaktů a jejich okamžitá izolace se nám v praxi osvědčila jako velmi účinný boj proti rozšíření na celé zařízení. Samozřejmě se snažíme neopomíjet jiné zdravotní potíže našich pacientů, např. typicky v tomto období jako vždy řešíme několik pacientů s omrzlinami, nesoběstačné seniory, bezdomovce propuštěné z nemocnic, parazitární onemocnění, atd.,“ dodává závěrem MUDr. Andrea Pekárková.

(rp,prvnizpravy.cz,terezamelisova,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
593
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
752.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
659
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
14660
O2 C.R.
265
UNIPETROL
382.5
VIG
590