Svátek má: Anastázie

Byznys

Velikost textu:

Petr Dufek: Služby v ČR loni propadly o téměř 12 %

Petr Dufek: Služby v ČR loni propadly o téměř 12 %

Zatímco průmyslu se v závěru roku dařilo dohánět ztráty z prvního pololetí a meziroční produkce i zakázky byly dokonce nad úrovní předloňského prosince, služby zůstávaly dál pod tlakem.

Petr Dufek, analytik ČSOB
11. února 2021 - 09:30

Pár týdnů tzv. rozvolnění se sice do výsledků stravovacích a ubytovacích služeb propsalo, šanci ovlivnit celková čísla za uplynulý rok však už byla jen minimální. Nepřekvapí proto výrazné dvouciferné propady v oblasti cestovního ruchu, který omezeními trpí nejvíce. Cestovní kanceláře tak loni přišly o zhruba 70 % tržeb, hotely a restaurace o polovinu, respektive třetinu. Tržby v letecké dopravě, které jsou z cestovním ruchem úzce spojeny, se zkrátily o přibližně dvě třetiny, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Petr Dufek, analytik ČSOB.

Zveřejněná čísla o vývoji cestovního ruchu vlastně už jen doplnila celkový chmurný obrázek celého odvětví, které v důsledku restrikcí čekají ještě hodně perné měsíce. Jak navíc bylo vidět v létě a na začátku podzimu, ani rozvolnění automaticky neznamenalo návrat k dřívějším tržbám, protože ochota domácích i zahraničních návštěvníků cestovat byla v časech korony výrazně nižší, byť se to tak místnímu cestovali nemuselo až tak zdát. Nicméně statistiky hovoří v tomto směru naprosto jasně.Třeba ve třetím (uvolněném) čtvrtletí u nás nerezidenti utratili méně než polovinu toho, co ve stejném období o rok dříve.Korona-krize však samozřejmě nedopadla na všechny obory služeb drtivě. Pro některé dokonce vytvořila příležitost pro expanzi, jak ostatně ukazují výsledky třeba poštovních a kurýrních služeb. Zejména díky příklonu spotřebitelů k internetovým obchodům zaznamenaly doručovací služby nárůst reálných tržeb o více než 13 % a jejich obrat tak loni dosáhl nového maxima. Vyšší výnosy zaznamenaly i telekomunikační a IT firmy, kterým zase napomohl přesun zaměstnanců na homeoffice, školáků a studentů k distanční výuce a firmám zase k rychlému hledání „nových“ cest fungování v době korony.

I na začátku letošního roku musí česká ekonomika vzhledem k pokračujícímu lockdownu spoléhat primárně spoléhat na průmysl. Jak ukázala loňská zkušenost, ani uvolnění restrikcí automaticky nevrací postižené služby na výchozí úroveň, a tak i letošní tolik očekávaný restart bude spíše otázkou celé měsíců. Kdy vůbec začne, není vzhledem ke stále nepříznivým číslům o počtu nakažených vůbec jasné.

(rp,prvnizpravy.cz,csob,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
593
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
752.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
659
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
14660
O2 C.R.
265
UNIPETROL
382.5
VIG
590