Svátek má: Anastázie

Byznys

Velikost textu:

Petr Dufek: Česko míří k "rozvolňování"

Petr Dufek: Česko míří k "rozvolňování"

Denní počty nově nakažených se sice dál drží nedaleko hranice deseti tisíc, avšak ČR směřuje k rozvolnění.

Petr Dufek, analytik ČSOB
13. února 2021 - 09:30

S nedělním koncem nouzového stavu zřejmě nebude možné udržet všechna stávající restriktivní opatření, a proto lze očekávat faktický konec lockdownu v některých zasažených oborech. Kdo všechno a za jakých podmínek bude od pondělí moci znovu fungovat není v tuto chvíli vlastně vůbec jasné, protože o tom rozhodne teprve jednání vlády, krajů a hygieniků v těchto třech dnech, píše v glose pro Prvnizpravy.cz Petr Dufek,  analytik ČSOB.

Podstatné z hlediska dalšího vývoje pandemie však nakonec bude, jak se k nově nabyté volnosti postaví obyvatelstvo. Zda si zopakuje loňskou letní zkušenost, která rozhodně nebyla zadarmo, nebo zůstane s ohledem na expandující britskou mutaci (a její další mutace) dál raději obezřetné. K určitému zvýšení mobility v důsledku poklesu míry restrikcí však nejspíše tak jako tak dojde.Uvolnění se projeví i v tzv. Oxford Stringency Indexu, který poměřuje míru restrikcí mezi jednotlivými zeměmi, takže se třeba z hlediska aplikovaných omezení posuneme dál od přísnějšího Německa nebo Rakouska. Jaký to bude mít dopad na další vývoj pandemie nebo výkon ekonomiky nemá smysl v tuto chvíli planě spekulovat. Minimálně do té doby, než budou o víkendu jasná nová pravidla. Ještě podstatnější však nakonec bude, zda a jak se nové podmínky odrazí v dalším vývoji pandemie.

Tak jako tak „držákem" ekonomiky by měl i v těchto dynamických časech zůstat průmysl. Alespoň podle různých průzkumů nálad nebo i starších tvrdých dat. Ta mimochodem potvrdila nejenom solidní kondici celého odvětví, ale především i vysokou míru nových zakázek směřovaných nejenom do automobilového průmyslu, ale i dalších silných oborů jako je výroba elektrických strojů a zařízení nebo strojírenství. A tak hlavním problémem průmyslu už nemusí být ani tak poptávka jako dostatek dovážených komponent. K průmyslu se ještě v prvním čtvrtletí nejspíše přidají po hladovém čtvrtém kvartálu i rozvolněné služby. Jak moc mohou vyhlížet návrat zákazníků, uvidíme už v pondělí. To už snad bude zřejmé i to, zda bude třeba přehodnocovat výhledy pro první kvartál roku.

(rp,prvnizpravy.cz,csob,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
593
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
752.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
659
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
14660
O2 C.R.
265
UNIPETROL
382.5
VIG
590