Svátek má: Anastázie

Byznys

Velikost textu:

Lidé již koupili přes 16 tisíc nocleženek

Lidé již koupili přes 16 tisíc nocleženek

Do České republiky dorazil silný mráz. Teploty v noci klesají k – 10 °C, od pátku do neděle budou atakovat – 20 °C. Cílem Armády spásy je nyní záchrana lidských životů. Pro lidi bez domova má připravené azylové domy, denní centra a noclehárny.

Nocleženka
10. února 2021 - 15:47
(Komerční sdělení)

Pomoc může i veřejnost, a to prostřednictvím projektu Nocleženka.

„Za minulou sezónu koupili lidé 21 tisíc nocleženek, v této je to v současné chvíli 16 181. Pomoci veřejnosti si velmi vážíme, jelikož i díky ní se nám daří zachraňovat životy. V zimě je totiž nejdůležitější dostat lidi pod střechu, do tepla,“ vysvětluje Jan František Krupa, národní ředitel sociálních služeb Armády spásy.

Nocleženka je poukaz v ceně 100 Kč, který jednomu člověku umožní strávit noc v teple. Člověk v nouzi díky ní získá nejen nocleh, ale i polévku s pečivem, teplý nápoj, možnost osobní hygieny a získat čisté a teplé oblečení, základní ošetření, zdravotní prohlídku a v neposlední řadě podporu sociálního pracovníka, se kterým si klienti mohou promluvit o své tíživé situaci.

Armáda spásy v zimních měsících denně poskytuje okolo 2500 míst. Jestliže se i tak stane, že jsou stavy překročeny, rozšiřuje své kapacity o tzv. volnou židli. To znamená, že pokud není místo, mohou lidé přečkat noc na židli. Kapacity se nyní neomezují ani kvůli onemocnění Covid-19. Mráz totiž lidi bez domova ohrožuje na životě mnohem více. „Covid je samozřejmě může napadnout, ale pravděpodobně je nezabije. Když zůstanou venku na mraze, mohou mnozí z nich opravdu umřít,“ doplňuje Jan František Krupa.

Přesto jsou ale v Armádě spásy dodržována přísná hygienická nařízení, používají se roušky, respirátory, dezinfekce, jsou nastavena různá systémová opatření, například jak mají být umístěné stoly v jídelně či kde mají být postele.Může lidem bez domova pomoci i veřejnost?

„Samozřejmě. Pokud vidíte na ulici sedět nebo ležet člověka bez domova, oslovte ho. Nebojte se zeptat, zda je v pořádku. Zjistěte, jestli se orientuje, ví kdo je a co se děje. Pokud je daná osoba ve špatném zdravotním stavu, nevnímá, nemůže mluvit či chodit, zavolejte záchranku. Pokud s vámi daná osoba komunikuje, zeptejte se, zda nepotřebuje jídlo, ošacení či teplý nealkoholický nápoj. Vždy kontaktujte terénní sociální pracovníky, a to i v případě, že s vámi člověk bez domova nechce mluvit a pomoc odmítá. Armáda spásy, či podobné organizace, které zajišťují terénní program, mají zkušenost, jak s lidmi bez domova komunikovat a nabídnou jim okamžitou pomoc. Můžete jim také darovat teplé zimní oblečení, ale i boty, ponožky a spodní prádlo. V zimním období a mrazech je nejdůležitější zajistit teplo,“ dodává závěrem Jan František Krupa.

(rp,prvnizpravy.cz,terezamelisova,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
593
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
752.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
659
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
14660
O2 C.R.
265
UNIPETROL
382.5
VIG
590