Svátek má: Anastázie

Byznys

Velikost textu:

Korunu budou i nadále podporovat vysoká tržní očekávání

Korunu budou i nadále podporovat vysoká tržní očekávání

Finanční trhy korigují předchozí optimistický růst napříč všemi aktivy. Odliv kapitálu do dolaru však oslabuje euro i celý region. Vyšší korunové sazby, jestřábí rétorika ČNB a odolné inflační tlaky však budou i nadále podporovat korunu k silnějším úrovním.

Ilustrační foto
18. února 2021 - 09:30

Dnešní kalendář nabídne jen druhořadé statistiky. O stavu tuzemského průmyslu na začátku letošního roku by mohl napovědět výsledek polské průmyslové produkce. V USA bude sledován vývoj na trhu nemovitostí. ECB zveřejní záznam ze svého posledního jednání a spotřebitelská důvěra v eurozóně ukáže mírný pokles, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz František Táborský, analytik Komerční banky.

Na americký trh nemovitostí působí nízké úrokové sazby

Dnešní kalendář finanční trhy příliš nezaujme. Z analytického úhlu pohledu ale pro nás bude zajímavý výsledek lednové průmyslové produkce v Polsku, která by mohla naznačit, jak si na začátku roku vedl tuzemský výrobní sektor. Již v lednu některé domácí automobilky hlásily problémy s dodavateli a omezovaly výrobu. V posledních dnech se k tomu přidávají problémy na hranicích s Německém z důvodu zesílených kontrol. Vývoj domácího průmyslu v úvodu roku je tak aktuálně jedním z největších rizik pro ekonomiku.

Americký trh nemovitostí podle nás pokračoval i v lednu v boomu. Nízké úrokové sazby a silný trend stěhování z měst tlačí novou výstavbu vzhůru. Největší poptávka v USA je právě po rodinných domcích a celý nemovitostní sektor je tak na vzestupu. V eurozóně budou investoři sledovat záznam z posledního jednání ECB a vývoj spotřebitelské důvěry. Ta by měla ukázat stagnaci nebo jen mírné zhoršení.

Pro korunu bude v následujících dnech klíčové, kdy a na jakých úrovních skončí růst amerických výnosů, resp. přesun investorů do dolarových aktiv. Domácí úrokové sazby na trhu i nadále zůstávají poblíž svých nejvyšších hodnot za poslední rok. Změnit by to mohla pouze centrální banka, která by začala krotit vysoká očekávání trhu. Lednový výsledek spotřebitelských cen a ani poslední prohlášení bankovní rady ČNB však nic takového nenaznačují. Koruna tak podle nás bude mít i přes aktuální oslabení tendenci dále posilovat pod úroveň 25,70 za euro. Aktuální situace tak může být krátkodobou příležitostí pro zajištění či využití slabších hodnot.Odliv peněz do amerického dolaru oslabuje region

Lednová data z americké ekonomiky ukázala pozitivní překvapení jak v maloobchodě, tak i v průmyslu. Americké továrny vykázaly čtvrtý růstový měsíc v řadě a potvrzují tak probíhající oživení tamní ekonomiky. Ještě větším překvapením byly maloobchodní tržby, které nově podporuje schválený vládní program kompenzací a rozvolnění některých opatření. Po čtyřech měsících tak tržby vzrostly a překonaly všechna očekávání.

Včerejší obchodování však data z ekonomiky ignorovalo a korigovalo optimistický růst z předchozích dní. Evropské akciové trhy skončila v mírných ztrátách a smíšený obrázek ukázaly i americké trhy. Mírného poklesu se dočkaly i výnosy a úrokové sazby napříč finančními trhy. Americký desetiletý výnos státních dluhopisů na krátko překonal úroveň 1,30 %, poprvé za poslední rok, ale následně opět poklesl na aktuálních 1,28 %. Obdobný trend zaznamenaly i ostatní země.

Z těchto podmínek druhý den v řadě benefitoval americký dolar, který se dostal vůči euru na nejsilnější úrovně za poslední dva týdny. Obdobně vůči euru ztrácel i celý region. Koruna se v průběhu dne na krátko přiblížila k 25,90 CZK/EUR, následně však část ztrát umazala a den skončila na úrovni 25,85 za euro.

Nepomohlo ji ani vystoupení člena bankovní rady ČNB Vojtěcha Bendy. Podle něj kurz koruny neodpracuje celé utažení měnových podmínek a úrokové sazby tak budou muset jít nahoru. Signálem pro něj bude potvrzení oživení tuzemské ekonomiky, kterým může být již výsledek HDP za druhý kvartál. To by implikovalo možný nárůst sazeb na srpnovém či zářijovém zasedání centrální banky. V rámci bankovní rady se tak jednalo jednoznačně o doposud nejvíce jestřábí prohlášení. To však uniklo pozornosti hlavních globálních informačních agentur a trhy tak neměly možnost reagovat.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
593
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
752.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
659
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
14660
O2 C.R.
265
UNIPETROL
382.5
VIG
590