Svátek má: Anastázie

Byznys

Velikost textu:

Koruna nejsilnější za posledních 11 měsíců

Koruna nejsilnější za posledních 11 měsíců

Z pohledu koruny patřil první únorový týden mezi ty úspěšné, když tuzemská měna prakticky kontinuálně posilovala. Pomohla tomu jak zveřejněná data, tak publikace nové prognózy ČNB.

Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky
7. února 2021 - 09:30

Výsledkem byl nárůst tržních úrokových sazeb a atraktivnější úrokový diferenciál pak samozřejmě hraje i ve prospěch koruny. Poprvé od poloviny března loňského roku dnes koruna posílila mírně pod 25,80 CZK/EUR, komentuje  Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky, pro Prvnizpravy.cz.

ČNB včera ponechala úrokové sazby nezměněné, představila ale novou prognózu, která sazby i korunu podpořila. Nově představená prognóza i nadále ukazuje na nutnost poměrně výrazného utahování měnových podmínek. Celkem významně ČNB přehodnotila předpokládaný vývoj kurzu koruny, kde očekává posilování směrem k 25,40 CZK/EUR pro v závěrečném čtvrtletí letošního roku. S plněním inflačního cíle na horizontu prognózy je konzistentní letošní trojí zvýšení úrokových sazeb. Jak včera guvernér J. Rusnok, tak dnes na setkání s analytiky O. Dědek se vůči rychlému zvyšování úrokových sazeb vymezili s tím, že rizika jsou kvůli nepříznivému pandemickému vývoji značná.

Předvánoční rozvolnění spotřebitelé i obchodní využili. Před pár dny zveřejněný nečekaný růst ekonomiky jako celku v závěrečných třech měsících loňského roku (oproti třetímu čtvrtletí o 0,3 %) potvrdila dnes oznámená čísla maloobchodních tržeb za prosinec. Po listopadovém půstu kvůli nepříznivé pandemické situaci a zavřené většině kamenných obchodů měli maloobchodní prodejci před Vánocemi žně. Celkově byly prosincové tržby 2020 dokonce vyšší než v prosinci 2019 (o 2,6 %).Na globálním devizovém trhu se v závěru týdne zastavil trend posilujícího dolaru, euro v závěru týdne své předchozí ztráty částečně korigovalo. Po včerejším pádu kurzu pod 1,20 USD/EUR se dnes společná evropská měna vrátila nad tuto hladinu, když na počátku americké seance atakovala 1,203 USD/EUR.

Statistiky z amerického trhu práce zveřejněné v pátek odpoledne optimistická očekávání nenaplnily, nicméně o celkovém zklamání hovořit nelze. Na rozdíl od prosince vytvořila v lednu americká ekonomika pracovní místa, i když oznámených 49 tisíc bylo významně pod tržním konsensem. K tomu byla navíc výrazně směrem k horšímu revidována data za předchozí dva měsíce. Na druhou stranu potěšila míra nezaměstnanosti, která zaznamenala významný pokles na 6,3 % a je tak nejnižší od loňského dubna.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
593
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
752.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
659
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
14660
O2 C.R.
265
UNIPETROL
382.5
VIG
590