Svátek má: Anastázie

Byznys

Velikost textu:

Kdo bude mít prospěch z pandemie? Tato čísla mluví sama za sebe

Kdo bude mít prospěch z pandemie? Tato čísla mluví sama za sebe

Velké technologické společnosti posílily svoji dominanci údajnou pandemií koronaviru, která přinutila svět spoléhat se ještě více na jejich digitální služby, uvedl Wall Street Journal. Noviny předpovídají, že růst tohoto sektoru bude pokračovat.

Ilustrační foto
8. února 2021 - 12:30

Rok 2020 ještě více zvýšil závislost společností a soukromých uživatelů na digitálních službách nabízených giganty jako Apple, Amazon, Facebook, Google a Microsoft. Tváří v tvář jedné z nejzávažnějších krizí v historii rostly výdaje na počítače, videohry, online nakupování, online reklamu a cloudové služby pro podnikání.

Podle WSJ se to pro některé z nejsilnějších společností v historii proměnilo v „závratný růst“. V době, kdy obchody a letecké společnosti bojovaly o přežití, vzrostly kombinované výnosy pěti největších amerických společností - Apple, Microsoft, Amazon, Facebook a Alphabet (mateřská společnost Google) na 1,1 bilionu dolarů. Kombinované zisky těchto společností vzrostly o 24 procent a celková tržní kapitalizace se za poslední rok zdvojnásobila na 8 bilionů dolarů..

Podle Wall Street Journal se u některých společností zvýšení výnosů promítlo také do zvýšení zaměstnanosti. V loňském roce Amazon přijal 500 000. noví zaměstnanci.Microsoft
Podle denní prognózy bude růst digitálních gigantů pokračovat i po údajné pandemii. Noviny zde citují slova generálního ředitele společnosti Microsoft Satya Nadella, který věří, že výdaje na nové technologie se zdvojnásobí na 10 procent. HDP po skončení krize.

V roce 2020 společnost Microsoft zaznamenala výrazný nárůst prodeje služeb firemním i institucionálním zákazníkům i soukromým uživatelům. Velkou poptávkou byly nejen notebooky Surface a cloudové služby nabízené touto společností, ale také konzoly Xbox. Trojnásobný nárůst počtu uživatelů zaznamenala platforma Microsoft pro práci a distanční výuku - Teams. V posledním čtvrtletí loňského roku vzrostl také zájem o reklamu ve vyhledávači Bing. Jak uvádí „WSJ“, hodnota akcií společnosti Microsoft se za poslední rok zvýšila o více než 30%. což společnosti umožňuje dosáhnout ocenění 1,8 bilionu dolarů.

Google
Společnost Google, která nabízí nejoblíbenější službu vyhledávání obsahu online a ovládá většinu trhu digitální reklamy, byla negativně ovlivněna údajnou pandemií v první polovině roku 2020. Jak připomíná deník New York, zadavatelé zadrželi prostředky přidělené na online marketing , ale v následujících měsících roku se výdaje vrátily do normálu a reklamní podnikání se odrazilo. Podle společnosti Google, která neposkytuje podrobné výsledky svých příjmů, zvyšuje web společnosti YouTube podíl v reklamě.


Facebook
Facebook se také těší velkému podílu na reklamním trhu, jehož služby jako Instagram, WhatsApp a Messenger v roce 2020 zvýšily globální základnu nových uživatelů kvůli ekonomickým blokádám a objednávce zůstat doma, což v mnoha zemích přeneslo lidskou interakci na země. virtuální. Facebook s využitím rostoucí popularity svých služeb představil funkce Instagramu, které vám umožňují nakupovat přímo z této aplikace, a posílil vzájemnou závislost svých aplikací, mimo jiné sdílením modulu pro zasílání zpráv mezi posly.

Apple
Apple také těží z pandemie, protože v uplynulém roce došlo k výraznému nárůstu zájmu o počítače, tablety a další zařízení společnosti potřebná pro vzdálenou práci a učení. V roce 2020 společnost představila řadu nových modelů iPhone navzdory pandemii, což představuje významnou část ročních zisků společnosti Apple.

V posledním čtvrtletí loňského roku Apple zaznamenal 111,4 miliardy dolarů. výnosy, což je meziročně nárůst o 21 procent. Microsoft zvýšil výnosy o 17 procent. meziročně na 43,08 miliardy USD, Amazon - o 44%, na 125,56 miliardy USD. Alphabet dosáhla 56,90 miliard dolarů. zaznamenal nárůst o 23% a Facebook - v posledním čtvrtletí meziročně vzrostl o 33%. k výnosům 28,07 miliard $. (údaje ze S&P Capital IQ).

(rp,prvnizpravy.cz,nczas, foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
593
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
752.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
659
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
14660
O2 C.R.
265
UNIPETROL
382.5
VIG
590