Svátek má: Anastázie

Byznys

Velikost textu:

Globální optimismus posouvá trhy na nová maxima

Globální optimismus posouvá trhy na nová maxima

Globální finanční trhy pokračují na pozitivní vlně. Akciové indexy navyšují svá maxima a vzhůru se tlačí i výnosy a úrokové sazby na obou stranách Atlantiku.

Ilustrační foto
9. února 2021 - 09:30

Cena ropy se přehoupla přes 60 USD/barel a je tak nejvyšší od začátku minulého roku. Koruna stále zpracovává vzestup úrokových sazeb na trhu z minulého týdne. V následujících dnech by tak měla dále posilovat. Rizikem zůstává páteční inflace, která by mohla optimistická očekávání trhu krotit, píše František Táborský,analytik Komerční banky, v komentáři pro Prvnizpravy.cz

Zahraničnímu obchodu Německa se i přes omezení daří     

Oživení německého zahraničního obchodu probíhalo celou druhou polovinu minulého roku. Prosincová data by tak podle nás měla pouze potvrdit tento trend. Nová omezení v řadě evropských zemí platná právě od prosince však zanechají svou stopu a podepíšou se na meziměsíční dynamice.

Koruna včera posílila o 0,3 % a zakončila den na úrovni 25,70 za euro a prohloubila tak své nejsilnější hodnoty od března minulého roku. V průběhu dne se však krátce obchodovala i pod touto úrovní. Podle nás koruna stále plně nevyužila pátečního nárůstu úrokových sazeb na trhu a v následujících dnech se jí tak otevírá potenciál dále posilovat a to až k 25,60 za euro. Tomu nahrávají i globální faktory a obecně optimistická nálada na trzích. Naopak rizikem může být páteční zveřejnění domácí inflace za leden, které by mohlo zchladit očekávání trhu ohledně zvyšování úrokových sazeb ČNB.Koruna benefituje z vyšších sazeb na trhu

Průmyslová výroba v prosinci opět rostla, a to dokonce lehce nad očekávání trhu. Meziroční tempo produkce automobilového průmyslu se v prosinci zvýšilo na 14,9 % z předchozích 3,6 %. Výroba aut tak opět byla hlavním tahounem růstu průmyslové výroby. Domácí předstihové indikátory ukazují expanzi průmyslové výroby i na začátku letošního roku. Nicméně limitem budou problémy s dodávkami komponent, nedostatek pracovní síly a pravděpodobný je i výkyv zahraniční poptávky kvůli zhoršené pandemické situaci. Za první čtvrtletí čekáme mírný mezikvartální pokles průmyslové výroby ČR. Poté předpokládáme návrat k růstu. Za celý rok 2021 s ohledem na nízkou srovnávací základnu čekáme růst průmyslové výroby o necelých 10 %.

Podle očekávání skončila průmyslová produkce za prosinec v Německu. K lepšímu ale byla revidována čísla za listopad. Únorový sentix vykázal mírný pokles, zatímco trh očekával opačný směr. Na globálních trzích však vládla politická a pandemická témata, která podporovala současný optimismus. Akciové trhy podpořila zpráva o pokroku s fiskálním balíčkem nové americké administrativy a zároveň i zpomalení nárůstu nakažených koronavirem. Třicetiletý výnos amerických státních dluhopisů se poprvé od vypuknutí krize dostal na 2 % a inflační očekávání pro americkou ekonomiku se dostala na nejvyšší hodnoty od roku 2014. Cena ropy Brent se v úvodu týdne přehoupla přes 60 USD/barel a euro si vůči americkému dolaru dnes ráno pomohlo o dvě desetiny procenta, otevírá tak na úrovni 1,207 USD/EUR.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
593
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
752.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
659
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
14660
O2 C.R.
265
UNIPETROL
382.5
VIG
590