Svátek má: Anastázie

Byznys

Velikost textu:

Evropské ekonomiky si vedly na konci roku 2020 nad očekávání dobře

Evropské ekonomiky si vedly na konci roku 2020 nad očekávání dobře

Německá ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku mezičtvrtletně stagnovala. Tamní HDP vzrostl mezičtvrtletně o 0,1 % a jeho meziroční pokles se zmírnil o desetinu na -3,9 %. Výsledek byl v souladu s tím, co trh očekával.

Ilustrační foto
30. ledna 2021 - 09:30

Německou ekonomiku od listopadu sužuje lockdown, který tvrdě dopadá především na sektor služeb a maloobchodu. Restriktivní opatření se však nedotkla průmyslu, který v loňském čtvrtém čtvrtletí vykazoval oslnivé výsledky a pomohl tak předejít dalšímu poklesu ekonomiky. V celoročním vyjádření se však hospodářský útlum Německu nevyhnul, vlivem hlubokého propadu ve druhém čtvrtletí, když se tamní HDP za celý rok 2020 snížilo o zhruba 5 %. Stále dobře si na začátku letošního roku vedl také německý trh práce. Počet nezaměstnaných totiž v lednu klesl o 41 tis., a to i přes nepříznivý sezónní efekt, který standardně tlačí lednovou nezaměstnanost vzhůru. I z tohoto důvodu čekal trh nárůst počtu nezaměstnaných v průměru o 7,5 tis. Sezonně očištěná míra nezaměstnanosti tak o jednu desetinu klesla na 6,0 %, píše v komentáři Martin Gürtler, analytik Komerční banky.Nad očekávání dobře se s koronavirou pandemií na konci loňského roku potýkaly také další velké ekonomiky eurozóny, jmenovitě Španělsko a Francie. Španělské HDP se ve čtvrtém čtvrtletí zvýšilo mezičtvrtletně o 0,4 %, zatímco analytici v průměru počítali s jeho poklesem o 1,4 %. Meziročně španělská ekonomika poklesla o 9,1 %, tedy srovnatelně jako ve třetím čtvrtletí. V pozitivním slova smyslu překvapily i výsledky francouzské ekonomiky, která klesla mezičtvrtletně o 1,3 %, zatímco trh čekal propad o 4 %. Data HDP za poslední ze čtyř největších ekonomik eurozóny, tedy za Itálii, budou zveřejněna příští úterý. Celkově to však vypadá, že evropská ekonomika se v posledním čtvrtletí loňského roku vyhnula hlubšímu propadu. Začátek letošního roku je však opět spojen s velkou mírou nejistoty, když převážná část evropských ekonomik vstoupila do nového roku s přetrvávajícími omezeními.

Česká koruna koncem týdne posílila ke 26,00 CZK/EUR. Tuzemský makroekonomický kalendář byl dnes prázdný a obchodování na korunovém trhu tudíž odráželo především vývoj v zahraničí. Koruně tak k silnějším úrovním pomohlo posilující euro k americkému dolaru, které zpevnilo z 1,210 na 1,215 USD/EUR. Pomohly mu k tomu zřejmě výše zmíněné pozitivní výsledky vývoje evropských ekonomik v závěru loňského roku a možná i lednová inflace v Německu, která včera překvapila výrazně vyšší hodnotou. Vyšší inflaci vykázalo podle dnešních dat také Španělsko, kde spotřebitelské ceny v lednu vzrostly meziročně o 0,6 %, zatímco v prosinci ještě ve stejném rozsahu klesaly. Dosavadní údaje za jednotlivé státy tak mohou být první indikací rychlejší inflace v celoevropském měřítku.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
593
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
752.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
659
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
14660
O2 C.R.
265
UNIPETROL
382.5
VIG
590