Svátek má: Anastázie

Byznys

Velikost textu:

ČNB ukáže novou prognózu počítající se snížením daní

ČNB ukáže novou prognózu počítající se snížením daní

ČNB dnes nastavení měnové politiky nezmění, ale ukáže novou prognózu, která mj. zahrnuje expanzivnější fiskální politiku a silnější korunu.

Ilustrační foto
4. února 2021 - 09:30

V naší prognóze očekáváme zvýšení úrokových sazeb ČNB koncem letošního roku. Od Bank of England čekáme snížení úrokových sazeb a navýšení objemu QE. Nedávná americká data překvapila pozitivně a nyní se čeká na páteční zveřejnění dat z trhu práce USA, píše Michal Brožkav, analytik Komerční banky, v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Britská centrální banka uvolní měnovou politiku

Hlavní událostí dneška bude z pohledu kurzu koruny zasedání ČNB. Změna nastavení měnové politiky se všeobecně nečeká. Vyjádření centrálních bankéřů a aktualizace prognózy centrální banky ovšem získá pozornost. ČNB v nové prognóze zapracuje lepší vývoj ekonomiky v druhé polovině roku  2020  a snížení příjmových daní. Celkově se výhled na ekonomiku se zlepšuje, i když v prvním čtvrtletí čelíme další vlně pandemie. Předběžný výsledek HDP ukázal dokonce mírný mezičtvrtletní růst HDP v Q4 20, ale tyto údaje nebyly v době přípravy prognózy známé, takže zde bude pravděpodobně ČNB počítat s malým poklesem. Na druhou stranu výrazněji posílila koruna a zpomalila inflace, což více než kompenzuje vyšší fiskální impuls pro letošní rok a snižuje potřebu utahovat měnovou politiku. V prognóze tak pro letošek pravděpodobně bude i nadále růst úrokových sazeb, ale spíše pomalejším tempem. Počítáme s tím, že úrokové sazby ČNB zvýší letos o 25bp v listopadu, přičemž koruna do konce roku posílí k úrovni 25,20 CZK/EUR (blíže o naší prognóze viz https://bit.ly/KB21Q1CJ). Důležitou informaci do tohoto příběhu vnese inflace za leden, která bude zveřejněna na konci příštího týdne. Včera koruna mírně oslabila ke 25,93 CZK/EUR, ale ve večerních hodinách opět posílila na 25,89 CZK/EUR, kde začíná i dnes.

Zasedání Britské centrální banky s ohledem na nepříznivý vývoj dle analytiků SG přinese další uvolnění měnové politiky v podobě snížení úrokových sazeb a navýšení kvantitativního uvolňování o 150 mld GBP. Trh počítá se stabilními sazbami, takže v případě naplnění našeho očekávání by libra mohla reagovat oslabením.   Od dat z reálné ekonomiky USA dnes čekáme 5% růst jednotkových mzdových nákladů za Q4 a snížení produktivity. Zítřek přinese ostře sledovaná data z trhu práce USA za leden.Inflace v eurozóně je nízká, ale roste

Na akciových trzích včera převažoval mírný nárůst, přičemž zveřejněná data vyznívala pozitivně.  Akciové trhy v Asii dnes klesají.

Index aktivity ve službách v USA včera velmi pozitivně překvapil, když narostl na 58,7 bodu z předchozí úrovně 57,7 bodu oproti očekávanému poklesu. Tak vysoko byl naposledy v únoru 2019. Rovněž ADP report za leden pozitivně překvapil nárůstem zaměstnanosti v soukromém sektoru USA o 174 tisíc. To bylo 104 tisíc nad odhady, přičemž předchozí pokles byl podle revidovaného údaje menší, než původní výsledky ukazovaly. Jde o indikaci šance růstu počtu nově vytvořených pracovních míst, který bude zveřejněn již zítra.

Podle předběžných dat vzrostly spotřebitelské ceny v eurozóně v lednu o 0,2 % m/m. To bylo o celé 0,3 p.b. nad odhady trhu. Meziroční míra inflace tak zrychlila na 0,9 % z předchozího tempa -0,3 %. Zajímavý je výsledek jádrové inflace, která akcelerovala na 1,4 % z předchozích 0,2 %. Výsledku předcházelo zveřejnění odhadů v jiných zemích hlavně z Německa, takže překvapení nebylo až tak veliké. Údaje o vyšší inflaci v eurozóně v posledních dnech zvyšovaly jinak stále nízká dlouhodobá inflační očekávání (přispívá k tomu i zdražujících ropa), a to v eurozóně rychleji než v USA. S ohledem na pomalejší nárůst dlouhodobých úrokových sazeb tak tento vývoj (relativní pokles reálných úrokových sazeb v eurozóně proti USA) trochu pomáhá k posilování dolaru vůči euru. Prognóza SG ale počítá s tím, že tento trend nebude pokračovat a pro letošek čeká posilování eura proti dolaru k 1,270 USD/EUR ze současných 1,201 USD/EUR.

Polská centrální banka na včerejším zasedání ponechala nastavení úrokových sazeb beze změny. V nejbližších měsících stále vidíme riziko intervencí NBP proti posilování polského zlotého především pokud by dál výrazněji posiloval pod aktuální hodnoty (4,49 PLN/EUR).

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
593
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
752.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
659
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
14660
O2 C.R.
265
UNIPETROL
382.5
VIG
590