Svátek má: Anastázie

Byznys

Velikost textu:

ČNB pravděpodobně ponechá ve hře růst sazeb v tomto roce

ČNB pravděpodobně ponechá ve hře růst sazeb v tomto roce

V tomto týdnu nás čeká první letošní zasedání centrální banky. Od uplynulé listopadové prognózy pandemie začala dopadat na ekonomiku ještě tvrději.

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
2. února 2021 - 09:30

Soudě podle indexu mobility mapujícího pohyb obyvatel v obchodech a dopravě došlo po prosincovém rozvolnění opět k prudkému ochlazení podmínek v oblasti služeb. Nejvíce zranitelné vedle pohostinství, hoteliérství a kultury, zůstávají podle našich odhadů obchody s oděvy a textilem a obecně menší kamenné prodejny, píše v komentáři Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance, v glose pro Prvnizpravy.cz.

Tvrdé podmínky na začátku roku a pomalejší rozjezd očkování ale pravděpodobně zatím nepovedou k výraznějším změnám v odhadu růstu pro tento rok. Centrální bankéři byli již v listopadu ve svých odhadech hodně konzervativní a sázeli na velice opatrné oživení ”pouze” o 1,7 % (náš odhad 2,7 %).

Co se však od listopadu změnilo výrazněji je dynamika kurzu koruny. Centrální banka počítala v listopadu s tím, že se na začátku nového roku bude pohybovat v okolí 27,00 EUR/CZK. Realita je však docela jiná a koruna se na vlně globálního optimismu spojovaného s vakcínou posunula až do blízkosti 26,00 EUR/CZK. Silnější česká měna by měla být hlavním důvodem, proč nová prognóza pravděpodobně bude ukazovat na pomalejší růst úrokových sazeb v tomto roce.


Dalším argumentem, proč se do růstu sazeb nijak “nehnat”, může být pro některé centrální bankéře samozřejmě také vysoká nejistota spojená s prognózou a možná i nižší prosincová inflace. Ta byla o sedm desetin procentního bodu nižší, než předpokládala prognóza. Ovšem z velké části kvůli nižším cenám potravin. Jádrová inflace zůstává poblíž historických maxim a zprávy o zpožďujících se subdodávkách a raketovém růstu cen mezinárodní přepravy zatím vyznívají spíše pro-inflačně…

Sečteno podtrženo, centrální banka pravděpodobně bude dál jasně komunikovat, že další krok bude směrem k vyšším sazbám…, je jen otázka, zda se toho dočkáme v tomto roce.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
593
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
752.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
659
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
14660
O2 C.R.
265
UNIPETROL
382.5
VIG
590