Svátek má: Anastázie

Byznys

Velikost textu:

Aktivita ve službách i ve výrobě by měla brzdit

Aktivita ve službách i ve výrobě by měla brzdit

Očkáváme, že indexy nákupních manažerů v eurozóně, Německu i v USA za únor vykáží pokles. V případě výrobního sektoru půjde o indikaci zpomalení růstu, zatímco ve službách v Evropě o prohloubení poklesu.

Ilustrační foto
19. února 2021 - 09:30

Situace ve službách v USA stále vykazuje expanzi, naopak indexy v Evropě ukáží na prohloubení propadu, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz analytik Komerční banky Michal Brožka.

Průmysl roste pomaleji, služby klesají

Dnes zveřejněné indikátory aktivity v Německu a v eurozóně jakožto celku potvrdí, že výrobní sektor se i nadále vypořádává s pandemií lépe než sektor služeb. V obou případech se čeká mírný pokles indexu, ovšem v případě služeb je jeho úroveň mnohem níže a ukazuje útlum celého sektoru, zatímco v průmyslu indikuje expanzi zpomalujícím tempem. V případě výrobního sektoru je ovšem index z části nadhodnocen abnormálním nárůstem termínů subdodávek, což se indexu PMI ve službách kvůli odlišné metodice netýká. V USA je situace o poznání lepší, nicméně index PMI zde není tak sledovanou veličinou jako v Evropě.

Vývoj evropských indexů PMI bude také vodítkem pro vývoj české průmyslové výroby na začátku roku, přičemž předstihové indikátory ukazují expanzi. Ovšem zveřejněná data o produkci automobilů či polské průmyslové výrobě ukazují na její pokles. Množí se zprávy o výpadcích v dodávkách komponent pro automobilky. Navzdory stále slušným objednávkám tak v naší prognóze počítáme s poklesem průmyslové výroby v prvním čtvrtletí o 0,3 %. Poslední vývoj na poli subdodávek je rizikem ve směru hlubšího poklesu. V horizontu roku stále počítáme s posilováním koruny, ale v nejbližší době může být stále negativně ovlivněna nepříznivým epidemickým vývojem v ČR.Koruna pokračuje v oslabování

Americký trh nemovitostí v lednu vykázal smíšená čísla. Počet nově započatých staveb klesl meziměsíčně o 6,0 %, když se čekal jen nepatrný pokles. Naopak počet nově vydaných stavebních povolení se zvýšil o 10,4 % m/m, když se čekal pokles. Filadelfský Fed index klesl méně, než se čekalo. Týdenní data z trhu práce naopak nepříjemně překvapila větším nárůstem počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Nálada na trhu včera dále korigovala předchozí euforii. Akciové trhy v Evropě i v USA klesaly. Dluhopisové výnosy v USA i v Evropě opět mírně rostly, přičemž dolar proti euru ztrácel 0,5 %. Záznam z minulého zasedání ECB ničím nepřekvapil, ale připomněl, že je třeba nezaměňovat současný krátkodobý nárůst inflace za trend. Spotřebitelská důvěra v eurozóně v únoru mírně vzrostla, ale stále je na nízkých úrovních.

Česká koruna včera pokračovala v oslabování na úroveň 25,91 CZK/EUR. K tomu mohly přispět již zmíněné klesající akciové trhy, nicméně polský zlotý zůstal stabilní. Domácí pandemická situace koruně rozhodně na elánu nepřidává. Polská průmyslová výroba v lednu meziměsíčně klesla o 5,1 % a meziroční růst zpomalil na 0,9 % z předchozího tempa 11,2 %. Výsledek byl prakticky v souladu s očekáváním, avšak konvenuje s pravděpodobným poklesem průmyslové výroby v ČR za leden.

Poslanecká sněmovna ČR včera ve stavu legislativní nouze schválila navýšení schodku letošního státního rozpočtu z původně schválených 320 mld. na 500 mld. CZK.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
593
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
752.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
659
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
14660
O2 C.R.
265
UNIPETROL
382.5
VIG
590